Live results Women section

October 15, 2008

At this section you will be able to follow the live results from the women section of the European Club Cup. The top 50 games can be followed live here, the rest of the results will be updated every 15 minutes at this link. After every round you will be able to download the pgn here.

Round 7 on 2008/10/23 at 14:30
7.1 1 Cercle d’Echecs Monte Carlo - 5 T-com Podgorica
1 GM Koneru Humpy 2618 0.5:0.5 IM Muzychuk Anna 2508
2 GM Cramling Pia 2550 0.5:0.5 IM Maric Alisa 2405
3 IM Dzagnidze Nana 2503 1:0 IM Gaponenko Inna 2473
4 IM Socko Monika 2434 : IM Kovalevskaya Ekaterina 2439
7.2 6 Economist SGSEU Saratov 2-2 7 EPAM
1 IM Ushenina Anna 2496 0.5:0.5 IM Zatonskih Anna 2440
2 IM Harika Dronavalli 2462 1:0 IM Atalik Ekaterina 2432
3 IM Paehtz Elisabeth 2471 0.5:0.5 IM Matveeva Svetlana 2411
4 WGM Kovanova Baira 2379 0:1 WGM Sharevich Anna 2322
7.3 14 Aspropirgos Attikis - 2 Spartak Vidnoe
1 WIM Papadopoulou Vera 2196 0:1 WGM Hou Yifan 2578
2 WIM Cherenkova Kristina 2245 0:1 GM Zhao Xue 2518
3 WFM Fakhretdinova Margarita 2147 0:1 IM Kosintseva Tatiana 2513
4 Iordanidou Zoi 2110 : IM Ovod Evgenija 2429
7.4 4 Finek St. Petersburg - 3 MIKA Yerevan
1 IM Korbut Ekaterina 2459 : IM Danielian Elina 2513
2 IM Cmilyte Viktorija 2512 : GM Lahno Kateryna 2488
3 WGM Zhukova Natalia 2488 0.5:0.5 IM Mkrtchian Lilit 2443
4 WGM Demina Julia 2357 : IM Khurtsidze Nino 2417
7.5 13 Rudar Ugljevik - 12 Madatech Haifa Chess Club
1 WGM Stojanovic Andjelija 2357 : WGM Pitam Ella 2295
2 WIM Boric Elena 2292 : WGM Igla Bella 2254
3 WFM Vujic-Katanic Branka 2107 1:0 Vovinkina Natalia 2147
4 Dragovic Nada 2011 0.5:0.5 Porat Maya 2167
7.6 15 Vandoeuvre Echecs - 8 CS Cotnari-Politehnica Iasi
1 WFM Congiu Mathilde 2230 : IM Peptan Corina-Isabela 2430
2 WFM Steil-Antoni Fiona 2166 0:1 WGM Cosma Elena Luminita 2340
3 Klipper Rebecca 2023 0:1 WGM Motoc Alina 2313
4 Weigel Marie 1865 0:1 WIM Paulet Iozefina 2307
7.7 17 Herzliya Chess Club - 9 Radnicki Rudovci
1 WFM Botvinnik Irina 2239 : WGM Chelushkina Irina 2360
2 Len Irina 2091 0:1 IM Foisor Cristina Adela 2365
3 Lian Marina 1869 0:1 WGM Olarasu Gabriela 2297
4 Feldman Lora 0 0.5:0.5 WIM Zivkovic Vesna 2122
7.8 10 Panevezys Chess Club - 16 Galaxias Thessaloniki
1 IM Ciuksyte Dagne 2339 : Grapsa Georgia 2121
2 WIM Daulyte Deimante 2278 1:0 Paganoglou Anastasia 1953
3 WIM Makka Ioulia 2220 1:0 Papathanasiou Ageliki 1866
4 WFM Limontaite Simona 2197 1:0 Papathanasiou Elisavet 1582
7.9 11 SK Gross-Lehna - 18 Bischwiller
1 IM Petrenko Svetlana 2285 : Genzling Sylvie 1936
2 WGM Karlovich Anastazia 2256 : Bertrand Helene 0
3 Nagel Verena 2052 1:0 Fischer Julie 1664
4 WFM Skogvall Martina 2130 1:0 Fischer Claudia 0
5 Comments »